EGZERSİZLER

Omurga Stabilizasyon ve Mobilizasyon

TÜM ÜRÜNLERDE GEÇERLİ
İNDİRİM KODU: GOZDE20TL


Omurga Stabilizasyon ve Mobilizasyon Egzersizleri ile evinin konforunda ve bir çok ücretsiz video izleyerek kendinizi formda tutabilirsiniz!

EĞİTMENİN EGZERSİZLERİ

Tümünü Göster

Sırt ve bel ağrısı en sık görülen hastalıklardan biridir, modern toplumda nüfusun yaklaşık yüzde 70-80'i sırt ve bel ağrısını bir veya daha fazla kez yaşar. Ağrıyı hafifletmek ve kendinizi gelecekteki hasarlardan korumak için günlük yaşamınızda harekete geçmeniz önemlidir.

Omurgayı desteklemek, bel ağrısını önlemeye yardımcı olmak ve kasları güçlendirmek için omurga stabilizasyon ve mobilizasyon egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. Stabilizasyon egzersizleri, sırtı rehabilite edip güçlü bir temel oluştururken, omurgada gevşeme ve rahatlama olanağı da sunar. 

Mata yan yatın ve alt ve üst elinizi birbirine birleştirip uzatın. Dizlerinizi ise 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde konumlandırın. Nefes alın, nefesinizi verirken gözlerinizle parmak uçlarınızı izleyerek bir daire çizere başlangıç noktanıza gelin. Hareketi 3 kez olacak şekilde tamamladıktan sonra bu kez yana doğru açılın ve elleriniz yeri gösterirken başınızı yattığınız pozisyonun tersine döndürün. 2-3 nefes burada kaldıktan sonra tekrar başlangıç noktasına gelin ve bu kez aynı hareketi diğer taraf için tekrarlayın.

Bir sonraki hareket için dört ayak pozisyonuna gelin, omurganın stabilize durması için elleriniz ile omuzlarınızın, dizleriniz ile kalçalarınızın aynı hizada olmasına dikkat edin. Karınınız sıkı, sırtınız düz başınız ise mata doğru ancak omuzlara düşmesin. Nefesinizi alın, nefesinizi verirken sol kol ile sağ bacağınızı uzatın, nefes alırken eski konuma geri dönün, nefes verirken bu kez sağ kol ile sol bacağınızı uzatın. Harekete 4 tekrardan oluşacak şekilde devam edin.

Dört ayak pozisyonu bozmayın bu kez göğüslerinizi aşağı doğru düşürün, kürek kemiklerinizi birleştirin ve ayırın. Nefes alırken aşağıda, nefes verirken yukarıda kalın. Bu hareketi 7-8 tekrar olacak şekilde yapın.

Dört ayak pozisyonundayken ellerinizi biraz ileri ayaklarınızı da biraz geriye doğru getirin. Göğsünüzü mata doğru indirin, çenenizi mata değdirebiliyorsanız çenenizi değdiremiyorsanız alnınızı mata yerleştirin ve omurganızı açın. Burada nefes alın, nefes verirken çocuk pozisyonuna gelin, birkaç nefes burada kaldıktan sonra omurgayı teker teker yuvarlayarak yükselin.